Jesień można uwielbiać za kolorowe liście i ostatnie ciepłe promienie Słońca. Można też za nią nie przepadać, szczególnie kiedy mgliście i chłodno albo wieje i pada. Pogoda bywa różna, ale jedno co nam daje w prezencie jesień to: dłuuugie wieczory. Za czasów szkolnych uwielbiałam robić sobie ciepłą herbatę i w spokoju rysować albo czytać. To było moje ulubione wieczorne zajęcie. Teraz o ciszę nieco trudniej, ale również w niemniej ciekawy sposób można spędzać je w gronie rodziny.

Oto kilka naszych sposobów na „marnowanie” czasu jesienią:

CIEPŁE PODWIECZORKI

Jesienią i zimą uwielbiamy gotować na podwieczorek kisiel albo budyń. Najlepiej jak uda nam się zrobić go całkowicie samodzielnie. Do tego odrobina śmietanki i pyszny, ciepły podwieczorek gotowy! Jeśli zbliża się akurat weekend, w piątkowy wieczór wszyscy mamy odrobinę więcej czasu i często pieczemy ciasteczka.

RYSOWANIE

Nie wszyscy u nas są fanami rysowania, ale jeśli uda się wymyślić coś ciekawego to dołącza do nas nawet najstarszy. Wtedy zaczyna się prawdziwa bitwa na kredki (dosłownie i w przenośni, bo najmłodsza potrafi nieźle kredkami wojować;P)

IMPREZA

Kiedy widzę, że moje towarzystwo najzwyczajniej w świecie „nosi”, a za oknami wieje i pada, nie pozostaje mi nic innego jak zorganizować szybką domówkę:D Muzyka, sukienki, paluszki i sok na stole: impreza gotowa!

SEANS FILMOWY/BAJKOWY

Czasami aura sprzyja zorganizowaniu wieczoru filmowego/bajkowego w tygodniu: czemu nie! Zbieramy się wtedy wcześniej do kąpieli, rozkładamy kanapę, wybieramy film i gotowe! Można też zaprosić dzieci z sąsiedztwa. Nasze są zawsze chętne na taki wieczorek!

PLANSZÓWKI

Ostatnio mamy z tym coraz większe trudności, bo najmłodsza nam nie pozwala razem zagrać, ale jeśli tylko się uda, starsi zamykają się razem w pokoju i udaje im się rozegrać szybką partię;)

SPACER

Jeśli trafi się ciepły wieczór, chętnie wychodzimy na wieczorny spacer, niedługi, ale zdecydowanie świeże powietrze dobrze roni nam wszystkim;)

ZABAWA Z LATARKAMI

Zamiast narzekać, że za oknem szybko robi się ciemno, można to wykorzystać i wyciągnąć z szuflady latarki:) Albo nasze dzieciaki chowają się po domu i straszą się nawzajem albo fajne jest też czytanie książek o latarce, niekoniecznie strasznych historii, ale taka aranżacja jest ciekawa i zawsze to mała nowość, która może zaciekawić najmłodszych. Zawsze można też spróbować zrobić teatr cieni.

PORZĄDKI

Życie to nie tylko zabawy i przyjemności. Warto wykorzystać dłuższe wieczory i zaangażować domowników w jesienne porządki. To świetny czas na to żeby usunąć zbędne rzeczy z domu, uporządkować szafy, oddać niepotrzebne rzeczy innym.

UZUPEŁNIANIE ALBUMÓW RODZINNYCH

Jesień i zima to świetny czas na uzupełnienie kroniki rodzinnej, albumów, wywołanie zdjęć i zrobienie porządku na dysku. A jak mogą pomóc dzieci? Możecie poprosić żeby ozdobiły strony ze zdjęciami, niech będzie to Wasz wspólny rodzinny album. Poza tym miło powspominać wakacyjne wyjazdy,a może zaplanujecie przyszłoroczne wakacje?

A jak Wy wykorzystujecie jesienne wieczory?

Paulina Foedke