Tak jak obiecałam przygotowałam tym razem coś dla dzieci młodszych, a mianowicie świetny materiał do treningu pamięci: JESIENNE MEMO do pobrania u dołu wpisu.

1. WERSJA GRY DLA ROCZNEGO DZIECKA

Rozkładamy wycięte kartoniki obrazkami do góry i prosimy malucha o wskazanie konkretnego obrazka. Początkowo możemy pomagać wskazując i jednocześnie nazywając co widzimy na obrazku. Z czasem dziecko zacznie zapamiętywać symbole i samo będzie nam wskazywało konkretne obrazki.

Nasze ulepszenie: dopasowanie przedmiotów do obrazków

2. WERSJA GRY DLA DWULATKA

Przed dwulatkiem możemy rozłożyć plansze w dowolnej kolejności i pozycji. Prosimy o wskazanie pary takich samych obrazków. Możemy na początku pokazać i zabrać parę z rozsypanki i robić to naprzemiennie ucząc dziecko czekania na swoją kolej. Ćwiczymy też spostrzegawczość oraz umiejętność rozpoznawania takich samych obrazów. Wymawiając nazwy rzeczy na obrazkach oswajamy też dziecko z wymową: jarzębina, grzyb,gruszka, szyszka.

3. WERSJA GRY DLA TRZYLATKA

Tutaj możemy już grać we właściwe rozgrywki. Układamy kartoniki najpierw obrazkami do góry i mamy 15 sekund na zapamiętanie ich położenia. Dla początkujących możemy rozpocząć rozgrywki trzema parami. Z czasem zwiększamy trudność. Odsłaniamy po dwa kartoniki. Jeśli komuś uda się odnaleźć parę, próbuje kolejny raz. Jeśli nie uda nam się odnaleźć pary odwracamy kartoniki z powrotem i tak do skutku. Wygrywa ten kto odnajdzie więcej par.

Żeby przedłużyć żywotność gry, warto po wydrukowaniu, nakleić obrazki na kartoniki:)

Miłej zabawy!

Paulina Foedke