Czy dorośli też mogą kolorować? Przecież to takie dziecinne, nie będę się wygłupiać – stwierdzą niektórzy. Ja jednak uważam, że czas dzieciństwa naszych dzieci powinniśmy wycisnąć jak cytrynę i łapać te aktywności, przy których będziemy się dobrze bawić i my i nasze dzieci. Potrzebujemy takiego czasu: z pewnością pozytywnie zapadnie on w pamięci naszych pociech i naszej.

Jeżeli wybitnie nie lubicie prac kreatywnych nic na siłę – nie oczekujmy jednak od dzieci, że będą wybierać aktywności analogowe podczas gdy my sami mnóstwo czasu spędzamy przed TV.

W ramach akcji OGRANICZ MEDIA zamieszczam również aktywności dla nas – rodziców, żeby rezygnując z czasu przed ekranem czerpać jak najwięcej z tradycyjnych analogowych zajęć. Wiem co sobie pomyślicie: przecież to strata czasu, nie stać mnie na to, żeby tak marnować czas. Zastanówmy się jednak ile czasu marnujemy obecnie przy ekranach bez końca scrollując tablice Facebook’a czy Instagram’a? Mi pokolorowanie kolorowanki ze zdjęcia u góry zajęło jakieś 15 minut i to przy asyście rocznego dziecka, więc sami oceńcie czy znajdziecie czas na taką zabawę:)

Myślicie, że kolorowanki są dobre tylko dla dzieci?

Nic bardziej mylnego.

W tym wpisie przedstawię Wam 5 dobroczynnych skutków dla zdrowia jakie może nam przynieść kolorowanie.

1. Redukcja stresu i napięcia. Kolorowanie odrywa nas od codziennych problemów i sprawia, że nasz mózg odpoczywać. Należy do tego typu czynności jak czytanie czy pisanie: wycisza i wymaga skupienia.

2. Obie półkule mózgowe pracują. W czasach kiedy otaczają nas ekrany, rozleniwiliśmy nasze lewe półkule mózgowe. Warto je więc ćwiczyć z pomocą układanek, łamigłówek czy właśnie kolorowanek.

3. Poprawa jakości snu. Jeśli nie lubicie czytać przed snem, spróbujcie chwilę kolorować. Zamiast ekranu krótko przed snem warto zająć umysł aktywnościami analogowymi. Ekrany zamiast nas wyciszać pobudzają nasz umysł, przez co śpimy gorzej i mamy mniej energii od rana.

4. Pobudza kreatywność i poprawia koncentrację. Kolorowanie wymaga skupienia uwagi, co stymuluje tę część naszego mózgu, która odpowiada za organizację i rozwiązywanie problemów. Te umiejętności niewątpliwie przydadzą się nam w życiu zawodowym jak i osobistym. Zaburzenia koncentracji są coraz częstszym problemem nie tylko dzieci w wieku szkolnym, ale i dorosłych – właśnie przez nadmierne korzystanie z ekranów.

5. Poprawia nasze zdolności wzrokowe i koordynację motoryczną. W czasach smartfonów kartki i długopisu używamy coraz rzadziej, niektórzy wszystko zapisują w telefonie. Tym bardziej szukajmy okazji do tego, aby urozmaicić nasze aktywności – to poprawi nasz wzrok, pozwoli mu odpocząć od niebieskiego promieniowania, szybko zmieniających się obrazów i przywróci zatracone zdolności motoryczne.

Jeśli nie wierzycie na słowo – spróbujcie sami!

Mam dla Was w prezencie 10 kolorowanek do pobrania i druku w PDF!

Kredki w dłoń i do boju!

Paulina Foedke